Meie Aafrika reisi viimase päeva hommiku veetsime veel rannaliival jalutades, kohalikele tänavakassidele "head aega" soovides ja palju ümbrust pildistades. Sadamasse läksime juba 11:30ks ning tagasisõidul ei olnud me enam pagasi suhtes nii paranoilised. Me otsustasime hotellituba mitte võtta, kuna lend läks öösel ja me poleks saanud seda tuba peaaegu kasutadagi. Küsisime küll retseptsioonist, kas oleks võimalik meie suuri kotte sinna jätta kuhugi mingiks ajaks, kuid vastutulelikkuse soov puudus ning pidime oma suurte kottidega siiski linnapeale minema. Valisime istumiskohaks sama söögikoha (Chef’s choice), kuhu eelmine kord kogemata sattunud olime, sest see jättis piisavalt tsiviliseeritud mulje, et oma kottide pärast ei pidanud muretsema ning söögid olid väga hea hinnaga ja väga maitsvad.
Mul oli hingele jäänud, et kogu reisi vältel ei olnud ma saanud proovida kohalikku jahubanaani. Kui mu söök lõpuks lauda toodi, olin suures hämmingus. Välja nägi taldrikul tõesti, nagu tegu oleks suurema banaaniga, ka pooleks lõigates nägi seest välja nagu banaan, kuid maitse – maitse oli nagu kartulil! Roog oligi rohkem nagu pajatoidu moodi ja maitses väga hästi, lihtsalt aju tõrkus uskumast, et tegelikult söön kartuli asemel kohalikku jahubanaani.Ostsime Eestisse
kaasa ka meie lemmikuid passionivilju, kuna polnud kartust, et nendega kotis
midagi juhtub. Pealegi suheldes kodustega, tuli välja et paljud olid haiged,
sest kirbekülmad talveilmad olid vesisemate ilmade vastu vahetunud, mil
bakteritel ja viirustel kõige lihtsam paljuneda.
Enne lennukile sõitu, tuli läbi teha vaid veel viimane katsumus – kasutada kohalikku ühistranspordi minibussi. Üheks raskemini arusaadavamaks asjaks kujunes bussipeatuse leidmine. Juhatati kes kuhu, kuni lõpuks läksime ikkagi mingile busside platsile, kus neid võimalikult palju koos oli ning küsisime hõikamiste teel, kas see buss läheb lennujaama. Üks minibuss, mille uksel kõikusid inimesed, sest sisse enam ei mahtunud tundus olevat meie õige numbriga ning üle küsides saime jaatava vastuse. Jooksime kiiresti selleni, kuna tundus, et see hakkab kohe-kohe sõitma (oli ju juba ka pilgeni rahvast täis) ja õnneks lasti meid oma suurte kottidega ka sinna veel juurde. Aga sõitma ei hakanud minibuss siiski niipea – tuli välja, et nende jaoks ei olnud rahvast veel piisavalt! Kutsuti veel mõned hunnikud kohalikke juurde, enne kui algas sõit ummikuterohkes Dar’is. Väljas lõõmas aafrikalik suveleitsak, sõitjaid kimbutas korralik õhupuudus ja seismine täistuubitud vahekäigus hakkas väsitavaks muutuma. Meil ei olnud aimugi, kaugel me oleme ja millises peatuses maha minna. Ühe kohaliku käest abi küsides, lubas ta meile teada anda, kui meie peatus tuleb. Lõpuks bussist väljudes olime üllatunud, et tegelikult ei olnud kogu sõit üldsegi nii hull, kuigi loomulikult oli meil hea meel, et see lõpuks läbi sai.
Tagantjärele
mõeldes olime selles bussis absoluutselt nagu mingid võõrkehad, kes sinna ei
kuulunud, kuid peab tunnistama, et kohapeal oli tunne kuidagi väga hea ja
rahulik. Ei mingit hirmu, ei mingit ebamugavust. Kõik võtsid meie olemasolu
seal üllatavalt loomulikult ning me ise olime juba kohalikega nii ära harjunud, et
naersime seda tohuvapohu. Tekkis koheselt võrdlusmoment reisi esimese päevaga,
kui teadmatus ja hirm kohalike tumedanahaliste vastu hoidis meid pinevil ning
mõte olla kohalikega pead-jalad segamini topituna ühistranspordi minibussis
tundus absoluutselt võimatu. Nüüd aga, reisi viimasel päeval oli miski meis
muutunud 100% ja hirm oli asendunud teatud laadi usaldusega. Võimalik, et meil
lihtsalt vedas, et midagi ei juhtunud ja meid ei röövitud paljaks, kuid
väga paljud kohalikud, kes tegutsevad just turismivaldkonnas, olid meile ka
selgitanud, et neile on turistid eluliselt tähtsad, mistõttu nad teevad
kõik, mis nende võimuses, et turist lahkuks Tansaaniast õnnelikuna ning räägiks
oma headest kogemustest kodustele, kes siis omakorda tuleksid samuti Tansaaniasse
reisima. Kõlab ju väga loogiliselt, kuid alati on igas maailma nurgas
pahatahtlikke inimesi, mistõttu valvsus on oluline - suur hirm
kindlasti liiast.
Dar’i lennujaam on ilmselgelt üks kõige veidramaid lennujaamasid, mida minu silmad on näinud. Veetsime seal mitmeid tunde, enne kui lennukile saime. Mõnusamaist mõnusaim on see, et enamus elu toimub seal väljas – ootepingid on väljas, müügiputkad on väljas… Lihtsalt katus on kõige kohal, kuid seinu ja aknaid ei ole. Istud ja vaatad päikseloojangut samal ajal kui kuum tuuleiil jahutust toob.
Päikese poolt räsituna ja värsketest puuviljadest saadud vitamiine täis tuubituna jõudsime peale pikka reisi pool-talvisesse Eestisse tagasi ilma, et meiega suuremat jama oleks reisil juhtunud. Pisut kartust oli, et äkki tuleb tagasilöök Eestis ja selgub, et kummalgi meist on malaaria või kohvrist midagi varastatud, kuid õnneks möödusid kuud ja mingeid haigusnähtusid meil ei tekkinud, asjad olid kõik samuti alles. Mõeldes tagasi meie vapustavatele seiklustele, soovitame julgelt igaühele minna Tansaaniasse reisima.
Avastasime, et kuigi kohalikel on komme tänavatel asju pakkuma tulla, ei muutunud nad kordagi liiga ebameeldivalt pealetükkivateks. Kui viisakalt ära öelda, enamasti lahkuti või tehti paar sammu sinuga kaasa ja siis lahkuti. Meile hakkas kohale jõudma, et see on nende eluviisi juurde kuuluv asi – midagi peab müüma, et endal elu sees hoida ja tõepoolest, meie oleme super rikkad nende jaoks. Nad näevad valget inimest kui liikuvat rahakotti, pangaautomaati, kellelt on võimalik üht-teist saada, kui õiget pin koodi tead. Ja mida reis edasi, seda rohkem avastasime, kui heaks on mõned kohalikud suutnud oma teadmised viia, et täita kõik sinu soovid enne, kui sa seda öelda jõuad - kõik selle nimel, et sa neile veidikenegi tippi jätaksid.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar